62935 - تلگرام و واتس‌آپ 09014105008 - خیابان انقلاب، بین حافظ و فردوسی جنب نوین چرم، پ 816 واحد 12 و 13
انتخاب صفحه

فن خنک کننده فلزی(Heatsink)

فن ریزپردازنده ، دستگاهی کوچک، شامل: پروانه، یاتاقان و موتور است که با چرخش بسیار سریع، حرارت یک خنک کننده ی فلزی (Heatsink) را کاهش می دهد. و در نتیجه ی این عمل، ریزپردازنده که در زیر (Heatsink) قرار دارد، خنک می شود. برخی از لپ تاپ ها علاوه بر فن CPU ، دارای یک فن GPU نیز می باشند. که این فن به منظور خنک سازی کارت گرافیکی به کار می رود. به منظور تامین توان مورد نیاز این فن ها، آنها را از طریق یک کابل به مادر برد متصل می کنند. با داغ تر شدن CPU و GPU، سرعت چرخش فن ها افزایش می یابد. فن خنک ساز در بسیاری از لپ تاپ ها از طریق یک دریچه ی مشبک که در کف لپ تاپ قرار دارد. به راحتی می توان محل فن را مشخص نمود.

مشکلات مربوط به فن و خنک سازی سیستم

اگر احساس می کنید که لپ تاپ تان داغ می کند و سیستم شما بدون هیچ پیغامی خاموش می شود. ممکن است مشکلی در فن و قطعات مربوط به آن پدید آمده باشددر این مواقع باید فن لپ تاپ خود را چک کنید. در بعضی از لپ تاپ ها می توان از طریق دریچه ی مشبک زیر لپ تاپ فن لپ تاپ را مشاهده نمود و آن را چک کنید اگر فن نچرخد احتمالا معیوب بوده و باید تعویض گردد. هنگامی که یاتاقان فن بد کار می کندفن سر و صدا اضافی تولید می کند. بهترین کار در این حالت تعویض فن می باشد. معمولا این اتفاق هنگامی رخ می دهد که فن به طور دائمیدر حال کار کردن است. و خنک کننده ی فلزی (Heatsink) کثیف شده و پر از گرد و غبار و پرز باشد . برای این کار ملزم به دستگاه های که قادر به فشرده سازی هوا است هستید تا بتوانید خنک کننده ی فلزی را تمیز کنید

فرآیند تعمیر فن و هدسینگ لپ تاپ

در مرحله اول لپ تاپ  معیوب به مرکز تعمیرات لپ تاپ ۱۱۸ تحویل داده می شود و رسید لپ تاپ نیز تحویل شما می گردد. همچنین در صورت نیاز می توانید از طریق طریق پیک موتوری و پست، لپ تاپ خود را برای ما ارسال کنید. در مرحله بعد مادربورد لپ تاپ مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت هزینه تعمیر لپ تاپ یا تعویض فن و هدسینگ لپ تاپ به شما اعلام می شود تا در صورت تایید، لپ تاپ شما مورد تعمیر و یا تعویض قرار می گیرد.