66760314 - تلگرام و واتس‌آپ 09014105008 - خیابان انقلاب، بین حافظ و فردوسی جنب نوین چرم، پ 816 واحد 12 و 13
انتخاب صفحه

حافظه چیست؟

در علوم رایانه به هر وسیله ای که اطلاعات را در خود ذخیره و نگهداری کند به گونه ای که رایانه بتواند در هر زمان به داده های ان دسترسی داشته باشد حافظه می گویند. به طور کلی دو دسته حافظه در لپ تاپ استفاده می شود که شامل حافظه های اصلی و حافظه های جانبی که هر کدام این دو حافظه ها انواع مختص به خود را دارند.

در اینجا به شرح مختصری از حافظه های اصلی می پردازیم. کلیه داده ها و و دستور العمل ها در کامپیوتر و لپ تاپ ها برای اجرا شدن باید به حافظه اصلی منتقل می شوند. حافظه های اصلی نیز شامل دو دسته هستند : حافظه های فقط خواندنیROM  و حافظه های خواندنی/نوشتنی   RAM. حافظه های RAMو ROM  دو نوع کاملا متفاوت از حافظه ها هستند که در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما وظیفه ی هر دوی آنها ذخیره سازی  داده ها و دسترسی سریع به داده ها ی موجود بر روی کامپیوتر است. حافظه های فقط خواندنی (ROM) همان گونه که از نام آن پیداست  تنها قابلیت خواندن اطلاعات را دارد و به هنگام خاموش شدن سیستم اطلاعات در سیستم ذخیره و  باقی می مانند.

حافظه رم چیست؟

رم (Random Access Memory) فضای ذخیره سازی تصادفی کوتاه مدت است.رایانه ها از رم برای نگهداری داده های برنامه های فعال در سیستم عامل و cpu به علت سرعت بالای آن استفاده می کنند. حافظه ها ی خواندنی/نوشتنی اجازه ی  خواندن و نوشتن را به پردازنده می دهد. و با قطع جریان برق  و یا خاموش شدن سیستم اطلاعات از بین می رود.حافظه های خواندنی/نوشتنی غالبا دو دسته اند:( Dynamic RAM) DRAM دینامیک (پویا)  و Static RAM) SRAM)  استاتیک.

تعویض و ارتقاء رم (RAM) لپ تاپ

رم در لپ تاپ و کامپیوتر قابل ارتقاء و تعویض است اما تعویض و ارتقاء رم در لپ تاپ به آسانی کامپیوتر های رو میزی نیست در بعضی از سیستم های جای رم اضافی موجود است می توان یک رم جدید را به سیستم اضافه کرد در حال که بعضی از سیستم ها تنها جای یک رم را دارند و مجبوریم یک رم با حافظه ی بیشتر برای سیستم خود مهیا کنیم. در بعضی از لپ تاپ ها باز باز کردن چند پیچ می توان رم آن را تعویض کرد اما در بعضی از لپ تاپ ها به خصوص لپ تاپ هایی که باتری اینترنال است به سختی قابل تعویض است.  در مرکز تعمیرات لپ ۱۱۸،  تعویض رم و ارتقاء رم لپ تاپ ایسوس ،  تعویض و ارتقاء رم اچ پی  و … همراه با کادری مجرب و ماهر انجام می شود.