66760314 - تلگرام و واتس‌آپ 09014105008 - خیابان انقلاب، بین حافظ و فردوسی جنب نوین چرم، پ 816 واحد 12 و 13
انتخاب صفحه

هارد دیسک (Hard Disk Drive)

کلمه HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive به معنای “دیسک درایو سخت” است.فناوری این حافظه (هارد دیسک) به گونه ای است که سوزن هارد با قرار گیری بر روی هد عمل آدرس یابی اطلاعات را انجام داده، و پس از پیدا کردن آدرس مورد نظر، داده‌ها را به RAM انتقال داده و سپس برای عمل پردازش به پروسسور (CPU) ارسال می‌شوند، با توجه به اینکه تمامی این مراحل اعم از جابه جایی سوزن، گردش هد و همچنین عمل آدرس یابی در هارد دیسک به صورت مکانیکی انجام می‌شود، موجب به وجود آمدن گرما، مصرف انرژی و همچنین به وجود آمدن زمان تاخیر در خواندن و نوشتن می‌شود. که تمامی این اتفاقات در کنار یکدیگر موجب به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل طولانی شدن زمان بوت سیستم، استهلاک قطعات مکانیکی هارد دیسک، تولید گرمای زیاد توسط هارد و در نهایت موجب کاهش سرعت کلیه عملیات پردازشی می‌شود. علاوه بر مشکلات ذکر شده در فوق، هارد دیسک ها در برابرضربه فوق العاده حساس هستند، به صورتی که ممکن است با ضربه ای کوچک هارد خراب و یا قسمتی از اطلاعات آن از بین برود.

SSD معایب و مزایای آن نسبت به HDD

SSD مخفف عبارت Solid state disk ، منبع ذخیره سازی است که از نیمه رسانا‌های حالت جامد تشکیل شده است. این نوع فناوری همچنین در ساخت حافظه های فلش هم کاربرد دارد و به همین دلیل برخی از افراد SSDها را حافظه های فلش یا EPP ROM می نامند.

هارد دیسک‌های حالت جامد یا همان SSDها به حافظه های گفته می‌شوند که در آن ها از حافظه های مبتنی بر فلش یا SDRamها استفاده می‌شود. استفاده از حافظه های مبتنی بر فلش در SSDها باعث می‌شود تا زمان تاخیر به حداقل برسد و همچنین گرمای تولید شده کاهش یابد که تمامی این مسائل باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین سبکتر شدن این حافظه ها نسبت به هارد دیسک‌ها می شود. اما SSDها هم همانند هارد دیسک درایوها دارای مشکلاتی می‌باشند که می توان از مهم ترین آن ها قیمت بالای این حافظه ها در مقابل هارد دیسک اشاره کرد.

تعویض و بازیابی اطلاعات هارد دیسک

در مرکز تعمیرات لپ تاپ۱۱۸ کلیه خدمات بازیابی اطلاعات و تعویض هارد دیسک با کادر ی مجرب صورت میگیرد در ابتدا می توانید سیستم خود را به مرکز تعمیرات لپ تاپ ۱۱۸ تحویل دهید سپس با بررسی لازم انجام و اعلام هزینه می شود و در صورت تایید هزینه از طرف مشتری لپ تاپ تعمیر یا تعویض می گرددد.