62935 - تلگرام و واتس‌آپ 09014105008 - خیابان انقلاب، بین حافظ و فردوسی جنب نوین چرم، پ 816 واحد 12 و 13
انتخاب صفحه

تاریخچه ی رایانه های همراه

در سال ۱۹۷۰، Alen kay از مرکز تحقیقات شرکت زیراکس به این فکر افتاد که رایانه ی قابل حمل بی سیمی طراحی نماید که ابعاد آن تقریبا به اندازه ی یک کتاب باشد. او این رایانه های کوچک را Dynabook نامید. هر چند طرح وی هرگز عملی نشد اما ایده ی او سبب ایجاد تحرک و پیشرفت در زمینه ی ساخت یک رایانه ی قابل حمل واقعی گردید. در سال ۱۹۷۹ ، Wiliam Moggridge از موسسه ی سیستم های شبکه ای ، نخستین رایانه ی قابل حمل عملی با نام Gride Compass Computer 1109 را طراحی و تولید نمود. رایانه ی مذکور دارای یک حافظه ی حبابی ۳۴۰ کیلو بایتی، یک کیس طراحی شده در قالب Die-cast Magnesium و یک صفحه نمایش گر نورانی (Electroluminescent) مسطح تاشو بود. تصویر روبرو مربوط به این لپ تاپ می باشد. سازمان ناسا تعدادی از این سیستم های قابل حما را با قیمت ۸۰۰دلار خریداری کرد. از آن پس سایر شرکت ها ( مانند: Gavilan و Apple) نیز رایانه های قابل حمل خود را روانه بازار کردند. در سال ۱۹۸۱ ف اولین رایانه ی قابل حمل تجاری توسط شرکت Osborn ساخته شد. این رایانه که وزنی در حدود ۱۰٫۷ کیلوگرم داشت. مجهز به یک صفحه نمایش ۵ اینچی از نوع CRT بود. نوع ریزپردازنده ی آن Z80 و با سرعت ۴ مگا هرتز کار می کرد. سایر تجهیزات آن شامل : حافظه ی رم ۶۴کیلوبایتی ، صفحه کلید۶۹ کلیدی، پورت چاپگر IEEE-488 t ، پورت سریال RS232 سازگار با مودم های خارجی و چاپ گر سریال بود.این لپ تاپ ، فاقد باتری داخلی بوده و توان مصرفی آن توسط یک باتری خرجی با زمان کارکرد ۱ ساعت و یا به وسیله ی یک منبع تغذیه با حالت های ۱۲۰ یا ۲۴۰ ولت تامین می شد.

پس از آن، در سال ۱۹۸۳، اولین رایانه ی قابل حمل مجهز به باتری داخلی به نام Gavilan ساخته شد. این رایانه دارای ویژیگی های زیر بود:

  • مجهز به ریزپردازنده ی ۸۰۸۸ با سرعت ۵ مگا هرتز
  • دارای حافظه ی رم ۳۲ کیلو بایتی
  • دارای صفحه نمایش گر LCD با ابعاد ۴۰۰*۶۴ پیکسل
  • مجهز به صفحه کلید استاندارد و ماوس با فناوری Touch pad
  • مجهز به پورت های مودم ، سریال و خروجی video
  • دارای فلاپی درایو ۳٫۵ اینچی
  • وزن ۴ کیلو گرم

فرآیند تعمیر لپ تاپ به چه صورت است؟

ابتدا  لپ تاپ مشتری به مجموعه تعمیرات لپ تاپ ۱۱۸ ارائه شده و مشتری رسید لپ تاپ خود را دریافت می کند (تحویل دستگاه از طریق پیک موتوری و پست نیز امکان پذیر است). در مرحله بعد  لپ تاپ مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت هزینه تعمیر  به مشتری اعلام شده و در صورت رضایت مشتری تعمیر لپ تاپ لنوو انجام می شود.