62935 - تلگرام و واتس‌آپ 09014105008 - خیابان انقلاب، بین حافظ و فردوسی جنب نوین چرم، پ 816 واحد 12 و 13
انتخاب صفحه

باتری CMOS

هر لپ تاپ دارای یک باتری CMOS است که از آن با نام باتری RTC یاد می شود. این باتری به طور مستقیم به مادر برد متصل می شود و وظیفه ی نگهداری اطلاعات مربوط به تنظیمات بایاس، زمان، تاریخ، تنظیمات پیکربندی سیستم و … را در زمانی که لپ تاپ خاموش است و یا باتری اصلی از مدار خارج شده است بر عهده دارد. باتری CMOS قابلیت شارژ شدن دارد و در هنگام اتصال سیستم به برق شارژ می شود. این باتری در شکل ها و اندازه های گوناگونی ساخته می شود. شکل بعضی از باتری های CMOS به شکل سکه هستند که این باتری معمولا در لپ تاپ های قدیمی یافت می شود. این نوع باتری قابل جابه جایی و قابل تعویض است. نوع دیگر از باتری های CMOS به صورت دو سکه ای است که هر دو بخش آن به یکدیگر متصل شده و از طریق یک کابل به مادر برد وصل می شوند. این نوع باتری نیز قابل جابه جایی و قابل تعویض است. نوع دیگر از باتری های CMOS که به طور مستقیم به مادر برد لحیم شده است. برای تعویض این باتری باید لحیم های بین باتری و مادر برد را به وسیله ی هویه ذوب نموده و جدا نمایید.

مشکلات باتری های CMOS

در این بخش رایج ترین عیب باتری های CMOS را بیان می کنیم و راه حل رفع آن را نیز شرح خواهیم داد.

با هر بار خاموش کردن لپ تاپ ، زمان، تاریخ و کلیه ی تنظیمات بایاس مادربرد ، به حالت پیش فرض کارخانه باز می گردد و پس از روشن نمودن دوباره ی لپ تاپ ، سیستم از شما تقاضای وارد کردن زمان و تاریخ را می کند. این مشکل اغلب در مورد باتری های CMOS قدیمی به وجود می آید و برای رفع آن باید باتری CMOS را تعویض نمایید. برداشتن باتری CMOS در بسیاری از لپ تاپ های جدید، ممکن است سبب پاک شدن پسورد بایاس سیستم نشود.

فرآیند تعمیر و تعویض باتری CMOS به چه صورت است؟

ابتدا لپ تاپ  مشتری به مجموعه تعمیرات لپ تاپ ۱۱۸ ارائه شده و مشتری رسید لپ تاپ خود را دریافت می کند (تحویل دستگاه از طریق پیک موتوری و پست نیز امکان پذیر است). در مرحله بعد باتری لپ تاپ مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت هزینه تعمیر باتری CMOS یا تعویض باتری  CMOS لپ تاپ  به مشتری اعلام شده و در صورت رضایت مشتری تعمیر یا تعویض باتری لپ تاپ انجام می شود.